Autoimmun betegségek lelki oka

A modern tudomány hajlamos a betegségeket pusztán fizikai síkon értelmezni és ebből kiindulva a tüneteket kezelni, de ez még – önmagában – kevés lehet.
A betegségeket rendszerint valami rossz dologként, ártatlanul kirótt büntetésként próbáljuk felfogni és harcolni próbálunk ellene (több… de inkább kevesebb sikerrel). Az autoimmun betegségek azonban összetett, nehezen feltérképezhető kórképek és a legfőbb problémát a szervezet önmaga ellen folytatott teljesen értelmetlen harca jellemzi. Könnyen belátható, hogy ezt nem lehet a harc fokozásával, az immunrendszer egyszerű erősítésével megoldani! Ahogyan azzal se jutnánk sehova, ha önmagunk vagy egy érzésünk vagy egy feltételezett tulajdonságunk ellen kezdenénk el harcolni… mert mi lenne, ha sikerrel járnánk? – pedig pontosan ez a viselkedés jellemzi az autoimmun betegségek lelki okát
Harcolhatunk önmagunk ellen! Ezzel még nincs baj. Különösen akkor, akkor amikor egy rossz dolog ellen harcolunk… De… meg kell értenünk: a betegség nem egy rossz dolog! Felhívja a figyelmet! Így nem mehet tovább és alapvető változásokra van szükség!
Az autoimmun betegség lényege
A szervezet védelmi rendszere téves működése és célpont kijelölés következtében a saját egészséges sejtjeit támadja meg.
A tudomány mai állása szerint több mint 80 különféle autoimmun betegség ismeretes, de ezek valódi kiváltó oka nagyrészt homály fedi… és ez így is marad mindaddig, míg nem vagyunk hajlandóak tudatosítani: lelkünk, érzéseink jelentős mértékben befolyásolják testi folyamatainkat.
A tudósok túlnyomó többsége egyet ért abban, hogy a betegségek kialakulásában genetikai, környezeti és életmódbeli tényezők egyaránt szerepet játszanak, de ezek súlyozásán már jelentősen eltérnek véleményeik…. S, egy igen csak húsba vágó tényezőt még nem is vesznek számításba.
Az immunrendszer alapvető feladata a szervezet védelme a kórokozókkal (külső behatásokkal) szemben.
Normál működés esetén csak a veszélyesnek ítélt anyagokkal (vírusokkal, baktériumokkal) veszi fel a harcot, miközben saját szervezetének sejtjeit képes megkülönböztetni az idegen elemektől.
Az autoimmun betegségek esetében ez a felismerési folyamata hibás és az immunrendszer a szervezet saját sejtjeit (is) legyőzendő, elpusztítandó ellenségként azonosítja.
A 10 leggyakoribb autoimmun betegség
- 1-es típusú diabetes, a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtek pusztulása.
- Rheumatoid arthritis (Reuma) Krónikus ízületi gyulladás.
- Hashimoto, pajzsmirigy alul működés, pusztulása.
- Graves-kór, pajzsmirigy túlműködés.
- Lupus, több szervet érintő autoimmun betegség (bőr, vesék, ízületek).
- Sclerosis Multiplex (SM), a központi idegrendszer károsodása.
- Celiakia, Glutén érzékenység, a bélnyálkahártya autoimmun betegsége.
- Psoriasis (pikkelysömör) Krónikus bőrgyulladás, túlzott sejtosztódás.
- Sjögren-szindróma, a nyál- és könnymirigyek autoimmun károsodása (szájszárazság, szemszárazság).
- Crohn-betegség a bél falának krónikus gyulladása, amely feltételezhetően az immunrendszer zavarára vezethető vissza.
Számos olyan betegség létezik, amelyek hátterében autoimmun folyamatok állhatnak, de kezdetben nem feltétlenül egyértelmű az autoimmun eredet.
Egyes gyulladásos folyamat hátterében is állhat autóimmun probléma, de olyanok esetében is felmerül az immunrendszer rendellenes működése, ami alap esetben nem sorolható oda. Ilyenek lehetnek az ismeretlen eredetű szív- vagy tüdőproblémák. A koronavírus fertőzés szintén kapcsolatba hozható egyes autoimmun betegségekkel.
Az immunrendszer téves működése sok esetben nehezen feltárható, mert nem egyértelmű a pusztítás, a saját sejtek elleni harc, mert más módon történik a „védekezés”. De amíg neki sem kezdünk… örökre velünk maradhat a betegség.
Az autoimmun betegségek lényege: az immunrendszer tévesen a saját szervezet egészséges sejtjeit, szerveit támadja meg.
Az autoimmun betegségek általános kiváltó tényezői
- „Genetikai hajlam” (amit a családból hozott rossz beidegződések lemásolása… mondjuk otthon, édesanyjától folyamatosan ezt a példát látta: ha valami baj volt, valami elromlott… nem az „elvárás szerint” működött, akkor azért csak ő lehet felelős és ettől nem lehetett eltántorítani.) felerősített.
- Valós, külső inger kiválthatnak természetes immunreakciót. Ilyenek például a fertőzések, mérgek (dohányzás, helytelen táplálkozás, vegyszerek bevitele). De az autoimmun betegségnél nem egy természetes reakcióról, az énvédő mechanizmus működéséről, hanem egy eltúlzott válaszról van szó… és a miért mindennél fontosabb! Miért kényszeríti önmagát ilyen eltúlzott, heves reakcióra?
- Hormonális változások. A nők esetében sokkal gyakoribb az autoimmun betegség, de arra nem ad megnyugtató választ az, hogy ők nők! A probléma mélyebb, aminek megértéséhez mélyebbre kell ásni!
- Az érzések, pótcselekvések, melyek alapjaiban határozzák meg mozgató rugókat. Igen, a külső tényezők jelentős szerepet játszanak az autoimmun betegségek kialakulásában, de legalább ilyen fontos az, amire valódi ráhatásunk van… a világ ingereire adott – ösztönös – reakciónk, amik jelentős hatással vannak immunrendszerünk működésére.
Az autoimmun betegségek kialakulása komplex, több tényező együttes hatása vezet az elváltozáshoz, ezért életbevágóan fontos megérteni a tünetek mögött megbúvó lelki okokat is, hiszen minden esetben az érzésünk vezérelte (természetes és ösztönös) reakció határozza meg viselkedésünket.
A stressz hatása az immunrendszerre
A stressz és az autoimmun betegségek kapcsolata nem teljesen tisztázott. Tudományosan…
De…
Hány olyan dolgot tudunk felsorolni, ami működik, de tudományosan még nem sikerült alátámasztani. – valamiért 😉
Az viszont egészen biztos, hogy a feszültség, a lelki/érzelmi állapot jelentős mértékben befolyásolja testünk működését. Így csökkentheti az autoimmun betegségek kialakulásának esélyét, elkerülhetővé teszi a súlyosbodáshoz vezető utat és növelni tudja a tünetmentességet vagy a gyógyulást.
- Stressz és immunrendszer: A kezeletlen és fékezhetetlen – rossz – feszültség egész biztosan befolyásolja az immunrendszer működését és ez egyenesen elvezethet az autoimmun betegség kialakulásához. A feszültség/stressz megbontja az immunrendszer stabilitását. Gyengül működése, kiszámíthatatlanná válik és csökken a megmaradt hatásfoka, ami egyenes út a krónikus betegséghez.
- Gyulladás, a lázadás, folyamatos vagy zsigeri háborgás következtében képtelenek észrevenni az eredményeinket és állandósul az elégedetlenség… ami arra késztet, hogy rossz, károsító célokat tűzzünk ki… és ez hatással van az immunrendszerünkre is.
- Életesemények és stressz: mondjuk bőrbetegséget eredményez, amikor a túlzott félelem következtében mindent és mindenkit távol akarunk maguntól tartani… de úgy érezzük nem siker, ezért elkezdjük saját magunkat hibáztatni… ezért is.
Összefoglalás
A stressz - önmagában - nem okoz autoimmun betegséget, de az általa keltett lelki/érzelmi állapot hozzájárul a betegség kialakulásához. A stresszt nem mindig egy látványos, jól beazonosítható dolog váltja ki! Van, amikor mélyre van temetve és fel sem tűnik már, ezért muszáj megérteni a betegség összetevőit! Csak így van esély elkapni a belülről rágó lárvát, ami fokozott reakcióra készteti testünket.
Az immunrendszert alap ebben esetben két dolog érdekli
- Minél hatékonyabban harcolni, pusztítani…
- Minél több energiát, erőforrást begyűjteni, minél több katonát létrehozni és azokat hatékonyan bevetni.
Katonai szakzsargonnal tűnik, de amint megérted a hadsereg, a háborúban álló sereg működését, megérted immunrendszered működését is. „Neki” egyetlen dolga van: minél hatékonyabban harcolni! Nem dolga gondolkodni és a helyességen elmélkedni! Teszi, amiben a legjobb… megteszi, amit parancsba adnak neki…
Szerinted ki ad parancsot? Lehet, hogy Te? – akaratlanul… vagy rossz célt kijelölve? Elgondolkodtál már azon, hogy mi aktiválhatta immunrendszered?
Összességében elmondható: minél pontosabban térképezzük fel az alap problémát, minél részletesebben értjük az autoimmun betegség mögött rejlő lelki okokat, annál könnyebben tudunk hatékony, személyre szabott segítséget nyújtani és annál nagyobb a gyógyulás esélye!
Nem feltétlen kell külső inger, hogy a szervezet önmaga ellen forduljon!
Bőven elég, ha azt hiszi, azt feltételezi (pillanatnyi érzései, lelki állapotából kiindulva), hogy jót és jól cselekszik és ezért igazán fontos megérteni a betegség okát! Akkor derül csak ki, hogy valójában mit teszünk… magunk ellen… Ismernünk, értenünk kell a mélyen megbúvó és minden tettünket meghatározó érzéseinket, mert végső soron ezek az érzések fogják befolyásolni immunrendszerünk működését… irányítását… célkijelölését… és amíg nem értjük… megoldani sem tudjuk!
Az autoimmun betegség lelki oka
Az ember sikerközpontú. – ez lételem, nem létezhetünk nélküle
MINDENT azért teszünk, mert attól valamilyen sikert, teljességet vagy boldogságot remélünk. Azért álmodozunk, tervezgetünk és cselekszünk, mert attól valami jót várunk (már most is)… és ennek rendelünk alá MINDENT!
Érdekünk fűződik a vágyott sikerhez és azt a gondolatot sikerül elültetni magunkban, hogy amit csinálunk, ahogyan az életünket éljük, ahogy gondoskodunk testünkről, ahogyan megvédjük magunkat… az jó.
És eszünkbe sem jut, hogy ennek az egyenes következménye a betegségünk!
De… amint megértjük miért küzdünk (valójában) és megértjük viselkedésünket, megértjük azt is, mi a pótcselekvésünk tárgya.
Másolt viselkedési minták… átvett önsorsrontó viselkedés
Nagyon sok esetben – ezek pontosan behatárolhatóak – nem is a mi tulajdonságaink következménye a betegség. Az autoimmun betegség se!
Sokkal inkább az az ok, hogy szüleinkről – szó szerint… a saját értelmezésünk szerint – lemásolunk egy viselkedési mintát és az alapján próbálunk meg élni. Nem mi vagyunk olyanok, nem mi rontjuk el, de magunkra veszünk valamit, amit igaznak hiszünk.
Szerencsére ezeket könnyű felismerni és lecserélni valami jobbra… sajátra!
Ami segít gyógyulni:
- Meditáció és Mindfulness segít elcsendesíteni az elmét, javítja a koncentrációt, csökkenti a szorongást és segít új, friss szemlélettel tekinteni életünkre, problémáinka és megoldásainkra.
- Testmozgás… segít kizökkenni a megszokott lelki állapotból és örömöt ébreszt, ami nem pusztán relaxál, de segít megtalálni az egyensúlyt is… ami segíti az immunrendszer optimális működését.
- Gyógynövények… Illó olajok… Immunrendszerünk képes a változásra és az adaptációra. Az új fajta étel, gyógynövény jótékony hatása nem pusztán a bennük lévő alkaloidákból érhető el, de arra „kényszeríti” testünket, hogy új módon álljunk életünkhöz… immunrendszer ez… az immunrendszerünket is újra indulását is támogatja.
Az ember önző!
MINDENBŐL hasznot remél!
Betegségétől is!
Tehát, keresni kell a remélt hasznot, mert az vezetett a betegség kialakulását elősegítő érzelmi állapothoz és pótcselekvések sorozatához.
Kiút az autoimmun betegségekből
Az alábbi kérdések és a rá adott válaszok segítenek megérteni a probléma gyökerét és új perspektívákat nyitnak a gyógyulás felé.
Vajon jól gondolkodunk, jól látjuk önmagunkat?
- Ha egy gyermek megbetegszik, azt gondoljuk: „biztosan ő hibázott, ő rontott el valamit és megérdemli”? Akkor miért akarjuk ezt gondolni magunkról?
- Elképzelhető, hogy az autoimmun reakció nem csupán „egy támadás önmagunk ellen”, de egy segélykiáltás is a testtől, amire érdemes odafigyelni?
- Miért olyan nehéz elfogadni, hogy a testünk nem ellenség, hanem áldozat (gondolkodás módunk áldozata) – és ki vagy mi az, ami valójában fenyegetést jelent életünkre?
- Ha egy fa beteg, a gyökereit mindenképp meg kell vizsgálnunk. Betegségeink lelki oka lelki gyökereinkben, a mélyben keresendő?
- Mi lenne, ha a nekem erősnek kell lennem, valójában a félelem gyengesége váltja ki?
- Tényleg mindenért önmagunkat kell hibáztatnunk?
- Miért ragaszkodunk ahhoz, ami fájdalmat okoz? - magunknak
- Mivel lesz jobb, ha mindig azt akarjuk bebizonyítani, ha mindig mi vagyunk a bűnösök?
- Mi lenne, ha önmagunk bántalmazása, valami mást tennénk?
- Hova vezet az, hogy mindig magamat bántalmazom?
- Ha nem mi lennénk a hibásak, akkor kinek vagy minek kéne megváltoznia? Ez ijesztőbb lenne, mint a bűntudat?
- Attól leszünk jó anyák, jó emberek, ha szenvedünk?
- Miért könnyebb elviselni a fizikai fájdalmat, mint azt a gondolatot, hogy talán senki sem tehet róla?
Erőt adó kérdések – A változás lehetősége
- Lehet, hogy testem nem is elárult, nem cserben hagyott, hanem reagált valamire, amit még nem fogalmaztunk meg?
- Elindulhatna a gyógyulás folyamata, ha feltételezett a hiba keresése helyett az erényimet, erősségeimet keresném? Azokat, melyekkel betölthetem az űrt?
- A betegség azt akarja, hogy szenvedjünk, vagy fel akar végre ébreszteni „csipkerózsika” álmunkból, és rá akar ébreszteni, hogy jobbak vagyunk, mint remélni mertük?
- Az öngyógyítás ott kezdődik, hogy abbahagyjuk a háborút önmagunk ellen és kibékülünk tulajdonságainkkal?
- Megváltozik attól a múltunk, hogy felszaggatjuk sebeinket? Jobb ha itt és most meghallgatjuk csendesen suttogó szavainkat?
Megértés… betegség mélyebb értelme
- Lehet, hogy nem is vagyunk olyan rosszak?
- Mit akar tanítani testünk? Mire van kiéhezve? Mivel lakna jól?
- Betegségünk ellenség? Ellenség a gyermek, amikor enni kér? Utálhatjuk testünket azért, mert reszket, fázik? Harcoljunk ellene vagy hallgassuk meg kérését?
- Mi lenne, ha a betegség nem ellenség, hanem egy furcsa szövetséges lenne, aki arra kényszerít, hogy végre magunkkal foglalkozzunk? - másképp
- Testünk, tudatunk üzeneteket küld, mi lenne, ha nem a múltat boncolgatnánk, hanem a jövőnkért kezdenénk felelősséget vállalni?
Ezek nehéz kérdések. De csak azért nehezek, zaklatnak, kavarnak fel, mert most nem jól állunk hozzá és rettegünk a – feltételezett – válaszoktól.
Ezek a kérdések segíthetnek felrázni a hagyományos "betegség = bűn" narratívát, és egy olyan utat mutatni, ahol a gyógyulás nem önvád, hanem önmegértés.
A betegség üzenet!
Amint megértjük, célba ér és tanulunk belőle… meggyógyulunk!
Van kiút, van gyógyulás!
Megoldhatatlannak tűnő problémáid közepén, tüneteid súlya alatt még egy csomó félelmetes, ijesztő gondolat is rág belül és emészti életerőd.
Nem látod, nem érted betegséged kiváltó okát. – sem
Egy csomó jó dolgot teszel, elvileg semmi sem indokolja betegséged, mégsem tudsz belőle kikeveredni és meggyógyulni.
Lélek-rajz terápia: Gyógyulás lelked mélyéről
A gyógyulás kulcsa a lelki okok feltárásában és a test, a betegség üzenetének megértésében rejlik. A Lélek-rajz terápiával segítek felfedni a testi tüneteid mögött húzódó KONKRÉT érzelmi sebeket, feltárom azt, ami belülről rág és könnyen használható útmutató adok a változáshoz.
Segítségemmel meg fogod érteni tested üzenetét, feldolgozhatod a múltat, és új irányt adhatsz az életednek.
Ha autoimmun betegséggel küzdesz, ha folyton önmagad ellen támadsz, valószínűleg már rájöttél: a hagyományos gyógyítást meg kell támogatnod és Neked is tenned kell egészségedért.
Milyen támogatást kapsz tőlem?
✔ Egyéni konzultációt, ahol feltérképezzük a betegséged mögötti lelki üzeneteket.
✔ Gyakorlati eszközöket, hogy ne csak megértsd, hanem megváltoztasd az életed.
✔ Támogatást, hogy felszabadulj a múlt terhétől, és új életet építs.
Ne csak a tüneteket kezeld – gyógyítsd a lényed! Írj most, és indulj el a teljes gyógyulás útján:
👉 Kérd a Lélek-rajz terápiát és kezdd el a valódi gyógyulást!
z.ildikofzs@gmail.com
Lemaradt a hozzászólásod!